Sprawy rozwodoweRozwód z adwokatem czy separacja, co można uzyskać szybciej?

7 marca 20230

Rozpad małżeństwa to często trudny i bolesny proces, który wymaga podjęcia ważnych decyzji dotyczących dalszego życia. Gdy dochodzi do punktu, w którym para decyduje się na rozstanie, pojawia się pytanie, czy lepszym wyborem będzie rozwód z udziałem adwokata, czy też separacja, która może być bardziej skomplikowana niż się wydaje. W poniższym artykule przeanalizujemy więc te dwa wybory pod kątem czasu, jaki zajmują, aby pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód to formalne zakończenie małżeństwa, które wymaga zgłoszenia go do sądu i otrzymania orzeczenia rozwodowego. W przeciwieństwie do tego separacja to stan, w którym małżonkowie pozostają formalnie wciąż małżeństwem, ale żyją oddzielnie i mają zazwyczaj podzielone finanse oraz obowiązki. Separacja może być więc tymczasowym rozwiązaniem, które daje parze czas na zastanowienie się nad przyszłością swojego związku, bez podejmowania natychmiastowej decyzji o rozwodzie.

Rozwód z adwokatem czy separacja, co szybsze?

Rozwód wymaga skompletowania niezbędnych dokumentów, złożenia wniosku do sądu, a następnie przeprowadzenia procesu sądowego, który może być długotrwały, zwłaszcza gdy pojawiają się spory dotyczące podziału majątku lub opieki nad dziećmi. Z drugiej strony, separacja jest mniej formalnym procesem i może być zrealizowana w krótszym czasie, ponieważ nie wymaga takiego stopnia zaangażowania sądu. Para może ustalić swoje warunki rozstania się i zastosować je bezpośrednio, bez konieczności przeprowadzania procesu sądowego.

Jak wygląda uzyskanie rozwodu po separacji?

Uzyskanie rozwodu po separacji ma swoje własne procedury i wymagania. Po okresie separacji, jeśli para zdecyduje się na rozwiązanie małżeństwa, muszą złożyć wniosek o rozwód do sądu. Wnioskodawcy będą musieli dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty i informacje, takie jak porozumienie w sprawie podziału majątku, opieki nad dziećmi czy alimentów. Sąd przeprowadzi ocenę i może zapytać o szczegóły dotyczące ustalonej separacji. Jeśli wszystko zostanie zaakceptowane, sąd wyda orzeczenie rozwodowe, formalnie kończąc małżeństwo po okresie separacji.

Zastanawiając się, czy szybciej można uzyskać rozwód z adwokatem, czy separacje dobrze pamiętać, że rozwód z udziałem adwokata może być bardziej czasochłonny ze względu na konieczność zgłoszenia go do sądu i przeprowadzenia samego procesu rozwodowego. Z drugiej strony, separacja jako mniej formalne rozwiązanie może być realizowana szybciej, gdyż para sama ustala warunki oddzielenia się.

zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *