Kredyty frankoweDlaczego warto walczyć o unieważnienie umowy o kredyt frankowy?

3 kwietnia 20230

Unieważnienie umowy o kredyt frankowy może być dla wielu kredytobiorców jedyną drogą do finansowego wyzwolenia wobec zmiennych i często nieprzewidywalnych ruchów kursu franka szwajcarskiego. Ta strategia, choć nie pozbawiona wyzwań, oferuje kredytobiorcom możliwość uwolnienia się od długoterminowego, ciężkiego obciążenia finansowego. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto podjąć tę walkę, zanim niewypłacalność stanie się nieunikniona.

Ile można zyskać na unieważnieniu umowy kredytu frankowego?

Potencjalne korzyści wynikające z unieważnienia umowy o kredyt frankowy mogą być znaczne, ale zależą od wielu czynników, w tym od początkowej kwoty kredytu, czasu, jaki upłynął od zaciągnięcia kredytu, oraz różnicy między kursem franka szwajcarskiego na początku kredytu a obecnym kursem. Najważniejszym wynikiem unieważnienia umowy jest zazwyczaj przeliczenie zadłużenia na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, co może znacznie obniżyć wysokość zadłużenia. Kredytobiorcy mogą również oczekiwać zwrotu opłat i odsetek, które zapłacili na podstawie błędnej umowy. Dla wielu kredytobiorców, unieważnienie umowy może zatem oznaczać oszczędności liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych.

Unieważnienie czy przewalutowanie kredytu frankowego?

Przewalutowanie kredytu, choć mogłoby wydawać się mniej skomplikowane, wiąże się z ryzykiem, że kursy walut mogą nadal fluktuować, potencjalnie powodując dalsze problemy finansowe. Z drugiej strony, unieważnienie umowy o kredyt frankowy jest procesem sądowym, który może zająć dużo czasu i wymagać angażowania zasobów finansowych na opłaty adwokackie. Jednakże, jeśli unieważnienie jest udane, może to prowadzić do znacznie większych oszczędności, w porównaniu z przewalutowaniem.

Czego można domagać się w sądzie w sprawie kredytu frankowego?

Przede wszystkim, kredytobiorca może domagać się unieważnienia umowy o kredyt, argumentując, że była ona niezrozumiała lub wprowadzająca w błąd, co doprowadziło do niekorzystnej sytuacji finansowej. Drugim możliwym roszczeniem jest zwrot opłat i nadpłaconych odsetek, wynikających z różnicy pomiędzy kwotą, którą faktycznie zapłacono, a kwotą, która by była wymagana, gdyby kredyt był zaciągnięty w złotówkach. Niektórzy kredytobiorcy mogą starać się również o odszkodowanie za szkody wynikające z niewłaściwego zarządzania kredytem przez bank.

Jak widać, unieważnienie umowy kredytu może zakończyć się całkiem pozytywnie dla kredytobiorcy. Możliwe jest bowiem uzyskanie opłat i odsetek. W zależności od sytuacji warto rozważyć również przewalutowanie kredytu frankowego, choć może ono przynieść ono nieco inne skutki.

zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *