Zakładanie spółki przez obcokrajowcaDziałalność nierejestrowana w Polsce dla cudzoziemców. Czy cudzoziemcy mogą prowadzić działalność rejestrowaną?

27 października 20240

Działalność nierejestrowana umożliwia uzyskiwanie dochodów bez konieczności rejestracji firmy w urzędzie. Jednak czy ta forma prowadzenia biznesu jest dostępna także dla obcokrajowców? Wyjaśnimy Ci, czym dokładnie jest działalność nierejestrowana i czy cudzoziemiec może się z niej skorzystać.

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to forma aktywności zarobkowej, która nie wymaga formalnej rejestracji w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Jest to rozwiązanie stworzone dla osób fizycznych, które nie osiągają przychodu przekraczającego określonego limitu – obecnie wynosi on 75% minimalnego wynagrodzenia w Polsce, czyli w 2024 roku około 3225 zł miesięcznie. Działalność tego typu pozwala na prowadzenie drobnych usług lub sprzedaży bez konieczności płacenia zaliczek na podatek dochodowy i bez obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Opcja ta wydaje się korzystna zwłaszcza dla osób, które chcą otworzyć własny biznes na próbę, aby sprawdzić, czy dana inicjatywa ma szansę powodzenia na rynku​.

Czy cudzoziemcy mogą prowadzić działalność nierejestrowaną?

Obcokrajowcy również mają prawo prowadzić działalność nierejestrowaną w naszym kraju na tych samych zasadach, co obywatele Polski, jeśli spełnią odpowiednie warunki. Oznacza to, że miesięczny przychód osoby fizycznej zajmującej się tą formą biznesu nie może przekraczać ustalonego limitu wynoszącego obecnie 3225 zł. Z reguły do założenia firmy przez obcokrajowca w Polsce zachodzi konieczność uregulowania statusu pobytowego pozwalającego na legalne przebywanie na terenie kraju. Podobnie jest w przypadku działalności nierejestrowanej. Ten rodzaj prowadzenia biznesu nie wymaga formalnej rejestracji ani w CEIDG, ani w innych urzędach, dlatego mogą z niego skorzystać również osoby spoza Unii Europejskiej. Cudzoziemcy powinni jednak pamiętać, aby nie prowadzić działalności wymagającej koncesji lub zezwoleń, takich jak np. sprzedaż alkoholu.

Kiedy obcokrajowiec musi zgłosić działalność zarejestrowaną w Polsce?

Obcokrajowiec, który przekroczy dozwolony limit przychodów w ramach działalności nierejestrowanej, ma obowiązek zarejestrowania swojej działalności w CEIDG w ciągu 7 dni. Oprócz tego musi on posiadać odpowiedni status pobytowy, który uprawnia go do prowadzenia firmy. Rejestracja przedsiębiorstwa jest również wymagana, gdy działalność obejmuje obszary wymagające zezwoleń lub koncesji, takie jak ochrona mienia czy sprzedaż wyrobów alkoholowych. Obcokrajowcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na zasadach ogólnych, podobnych do tych obowiązujących obywateli Unii Europejskiej. Rejestracja firmy jest konieczna także wtedy, gdy cudzoziemiec zdecyduje się na otworzenie bardziej rozbudowanego przedsiębiorstwa, np. spółki prawa handlowego.

Obcokrajowcy mogą prowadzić działalność nierejestrowaną w Polsce na takich samych warunkach, jak rodowici mieszkańcy naszego państwa. Muszą oni jednak posiadać zezwolenie na pobyt w kraju i przestrzegać ustalonego limitu przychodów. Naszym zdaniem ta forma prowadzenia biznesu jest szeroko dostępna dla wszystkich, ponieważ mogą z niej skorzystać nie tylko obywatele Unii Europejskiej, ale również osoby spoza niej. Masz pytania dotyczące prowadzenia firmy w Polsce przez cudzoziemca? Skontaktuj się z naszą kancelarią, a chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »