Zakładanie spółki przez obcokrajowcaCzy cudzoziemiec spoza UE możesz zarejestrować firmę w Polsce?

10 września 20240

Przynależność państw do Unii Europejskiej znacznie ułatwia zakładanie działalności gospodarczej w krajach członkowskich. Czy zatem obcokrajowiec spoza UE może założyć firmę w Polsce? Na jakich zasadach odbywa się ten proces? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Jak cudzoziemiec spoza UE może zarejestrować firmę w Polsce?

Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej mogą zarejestrować firmę w Polsce, ale muszą spełniać określone warunki dotyczące legalności pobytu. Obywatel państwa trzeciego ma prawo założyć działalność gospodarczą na terenie naszego kraju, jeśli posiada zezwolenie na pobyt stały bądź czasowy udzielone w związku z nauką albo więzami rodzinnymi lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Dostępne dla cudzoziemców spoza UE formy działalności to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjną, a także inne formy spółek prawa handlowego. Obywatel innej narodowości może zarejestrować firmę przez internet lub w formie papierowej. Podczas zakładania spółki w Polsce przez obcokrajowca dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy pełnomocnika lub doradcy prawnego, który przeprowadzi przedsiębiorcę przez cały proces.

Jak obcokrajowiec może złożyć wniosek o wpis do CEIDG?

Obywatele państw trzecich zainteresowani zarejestrowaniem jednoosobowej działalności gospodarczą w Polsce mogą to zrobić, składając wniosek CEIDG-1. Dokument ten powinien zostać dostarczony przez cudzoziemca do urzędu gminy osobiście, listownie lub elektronicznie. Warto jednak pamiętać, że trzecia opcja wymaga posiadania profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. W formularzu należy podać podstawowe dane dotyczące przedsiębiorcy, siedziby firmy i rodzaju prowadzonej działalności. Podczas rejestracji firmy w CEIDG zostaje ona automatycznie zgłoszona do urzędu skarbowego, ZUS i GUS, co znacznie ułatwia rozpoczęcie działalności gospodarczej. Warto też podkreślić, że chociaż cały proces jest bezpłatny, to wszystkie złożone dokumenty muszą być w języku polskim, dlatego cudzoziemcy często muszą korzystać z tłumaczeń uwierzytelnionych.

Jak przebiega rejestracja firmy obcokrajowca w KRS?

Proces rejestracji działalności gospodarczej przez cudzoziemca spoza UE w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dotyczy głównie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Do wniosku należy dołączyć umowę spółki, dowody tożsamości wspólników, a także potwierdzenie opłaty rejestracyjnej. Pełną dokumentację składa się w sądzie rejestrowym właściwym dla siedziby spółki. Rejestracja działalności przez obcokrajowca w KRS może trwać kilka tygodni w zależności od obciążenia sądu i poprawności złożonego wniosku. Proces ten kończy się uzyskaniem numeru REGON i zgłoszeniem do urzędu skarbowego, a po uzyskaniu wpisu spółka może rozpocząć działalność na terenie Polski.

Obcokrajowiec, który nie jest obywatelem państwa należącego do Unii Europejskiej, może założyć działalność gospodarczą w Polsce, jeśli posiada zezwolenie na pobyt i złoży stosowne dokumenty w urzędzie. Naszym zdaniem cudzoziemiec, decydując się na rejestrację spółki na terenie naszego państwa, powinien rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika, który wesprze go podczas dopełniania wszystkich formalności. Czy założenie firmy w Polsce to dobre rozwiązanie dla obcokrajowców? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »