Prawo kontraktoweCo według prawa kontraktowego powinna zawierać umowa zlecenie?

21 października 20240

Umowa zlecenie to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia w Polsce, szczególnie wśród osób młodych oraz w branżach usługowych. Choć kojarzona jest ona często z mniej formalnymi relacjami zawodowymi niż umowa o pracę, to jednak wiąże się z nią sporo istotnych obowiązków prawnych. Jakie elementy musi zawierać umowa zlecenie, aby była ważna i zgodna z przepisami? Wyjaśniamy.

Strony umowy zlecenia

Podstawowym elementem każdej umowy cywilnoprawnej, zgodnie z prawem kontraktowym, jest precyzyjne określenie jej stron. W przypadku umowy zlecenie powinny być wymienione dane zleceniobiorcy (osoby wykonującej zlecenie) oraz zleceniodawcy (osoby zlecającej zadanie). Ważne jest, aby informacje te były zgodne z dokumentami tożsamości, a w przypadku firm – z danymi rejestrowymi (np. numer KRS).

Określenie przedmiotu umowy zlecenie

W umowie musi być dokładnie opisane, na czym polega zlecenie. Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej lub faktycznej. Opis zadania powinien być jasny i konkretny, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Przykład? „Zleceniobiorca zobowiązuje się do przeprowadzenia kampanii marketingowej na rzecz zleceniodawcy, obejmującej zarządzanie mediami społecznościowymi, tworzenie treści oraz analizę wyników”.

Wynagrodzenie za umowę zlecenie

Umowa zlecenie nie musi zawsze przewidywać wynagrodzenia – może być wykonywana nieodpłatnie, choć takie przypadki są rzadkie. Jeśli jednak zawiera ona wypłatę, to jej wysokość oraz sposób i termin realizacji powinny być jasno określone. W przypadku braku precyzyjnych ustaleń stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, które zakładają, że wynagrodzenie musi być „odpowiednie” za wykonaną pracę.

Czas trwania umowy zlecenia

Choć nie jest to obligatoryjny element umowy zlecenie, dobrze jest określić czas, na jaki została zawarta. Może to być umowa terminowa (np. na trzy miesiące) lub bezterminowa, z możliwością wypowiedzenia w każdej chwili. Określenie daty wykonania zlecenia jest korzystne dla obu stron, gdyż ułatwia ustalenie momentu, w którym zleceniobiorca kończy wykonywanie obowiązków.

Obowiązki stron umowy zlecenia

Strony umowy powinny w sposób jasny określić swoje wzajemne obowiązki. W umowie zlecenie zazwyczaj to zleceniobiorca zobowiązuje się do należytego wykonania określonych czynności, zgodnie z przepisami oraz standardami zawodowymi. Ważne jest również, aby uwzględnić odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zlecenia lub jego niewykonanie, co wprost wynika z art. 471 Kodeksu cywilnego.

Możliwość rozwiązania umowy zlecenia

Prawo przewiduje, że umowa zlecenie może być rozwiązana przez każdą ze stron w dowolnym momencie, chyba że strony ustalą inne warunki. Warto więc precyzyjnie opisać w umowie sytuacje, w których możliwe jest wypowiedzenie zlecenia, oraz określić okres wypowiedzenia, jeśli taki jest przewidziany.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu lub sprawdzeniu umowy zlecenie, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Nasi prawnicy chętnie doradzą i pomogą dopasować jej warunki do Twoich potrzeb.

zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »